Şifre Sıfırlama

Özkütle-Kütle-Hacim

Madde

Boşlukta yer kaplayan, hacmi ,kütlesi ve eylemsizliği olan tanecikli yapıdır. Bütün maddeler atomlardan oluşur, tanecikli ve boşluklu yapıdadırlar. Katı maddelerin şekil almış haline ise cisim denir.

Kütle

Değişmeyen madde miktarıdır. Eşit kollu terazi ile ölçülür, "\(m\)" sembolü ile gösterilir. Birimi kilogramdır (\(kg\)). Aşağıdaki tabloda kilogramın alt ve üst katları bulunmaktadır.

Hacim

Maddenin uzayda kapladığı yerdir. "\(V\)"sembölu ile gösterilir. Birimi \(m^3\)'tür. Genellikle sıvıların hacmi ölçülürken Litre kullanılır.(\(1L=1dm^3\)'tür.)

Düzgün geometrik şekli olmayan katı cisim çözünmediği bir sıvının içerisine atılarak hacmi ölçülür. Sıvıların hacmi, ölçeklendirilmiş dereceli silindir benzeri kaplar yardımıyla ölçülür.

Düzgün geometrik şekle sahip katıların hacmi heaplanırken farklı eşitlikler kullanılmaktadır. Bu eşitliklerden bazıları aşağıdakiler gibidir.

Özkütle

Sabit sıcaklık ve basınç altında, birim hacimde değişmeyen madde miktarına denir. Özkütle \(d\) sembolü ile gösterilir. Birimi \(\cfrac{kg}{m^3}\)'tür. Kısaca özkütle maddenin toplam kütlesinin hacmine oranıdır.

Karışımın Özkütlesi

Sabit basınç ve sıcaklıkta iki ya da daha fazla maddenin kimyasal özelliklerini kaybetmeden bir araya gelmesiyle elde edilen yeni maddeye karışım denir. Karışımda kullanılan maddeler birbiri içerisinde çözünüyor ise elde edilen karışım homojen olur. Homojen karışımların özkütlesi \(d_k\) şeklinde gösterilir. Kütlesi \(m_1\) hacmi \(V_1\) olan bir sıvı ile kütlesi \(m_2\) hacmi \(V_2\) olan başka bir sıvı karıştırıldığında yeni karışımın öz kütlesi \(d_k=\cfrac{m_1+m_2}{V_1+V_2}\) şeklinde hesaplanır. Karışımdaki sıvı çeşiti arttırılsa bile toplam kütlenin toplam hacme oranı şeklinde hesaplanır.

  • Eşit kütle kullanılarak oluşturulan karışımın özkütlesi \(d_k=\cfrac{2.d_1.d_2}{d_1+d_2}\)
  • Eşit hacimde alınarak elde edilen karışımın özkütlesi \(d_k=\cfrac{d_1+d_2+…+d_n}{n}\) şeklinde hesaplanır.
  • Kaplardaki sıvıların tamamı alınarak elde edilen karışımın özkütlesi \(d_1\)<\(d_1\) ise \(d_1\)<\(d_k\)<\(d_2\) olur.

Birbirine karışmayan sıvılar aynı kaba koyulduğunda özkütlesi küçük olan üstte büyük olan altta birikir.

Malik ORUÇ

Sosyal Medyada Paylaş

180 Görüntülenme

Eklenme Tarihi: 03.04.2021 20:11
Son Güncelleme: 04.04.2021 12:13

0 Yorum

İPTAL

9. Sınıf Konuları

FİZİK BİLİMİNE GİRİŞ

MADDE VE ÖZELLİKLERİ

HAREKET VE KUVVET

ELEKTROSTATİK

Bu işlemi gerçekleştirebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir!