Şifre Sıfırlama

Kimyasal Tür

Evrende bulunan bütün maddeler tanecikli yapıdadır. Maddenin özelliğini gösteren en küçük yapı taşı olan bu tanecikler kimyasal tür olarak adlandırılır. 4 tane temel kimyasal tür vardır; atom, molekül, iyon ve radikal.

Atom: Bir elementin tüm kimyasal özelliklerini gösteren yapı taşıdır. Atomları çok genel olarak, kararlı ya da kararsız atom olmak üzere 2 sınıfta inceleyebiliriz.

Kararlı atomlar; yörüngelerinin son katmanında maksimum elektron taşıyan ve bağ yapmak isteği olmayan atomlardır.

Kararsız atomlar; yörüngelerinin son katmanındaki elektronların sayısını arttırmak veya azaltmak suretiyle kararlı olmaya çalışan atomlardır.

Molekül: Birden fazla kararsız atomun kararlı hale geçmek için bir araya gelerek oluşturdukları kimyasal türlerdir. Aynı tür atomlardan oluşan moleküller, element molekülüdür \((ör; H_2, O_2, Cl_2);\) farklı tür atomlardan oluşan moleküller ise bileşik molekülüdür \((ör; CH_4, NH_4, NH_3).\)

İyon: Karasız atomların elektron alarak veya vererek oluşturdukları yapıya iyon denir. Elektron alan yapıya anyon iyonu, elektron veren yapıya katyon iyonu denir. Örneğin; \(Mg^{+2}, F^{-1}, (SO_4)^{-2}\)

Radikal: Ortaklanmamış elektron bulunduran taneciklere radikal denir. Radikaller zincirleme reaksiyonlarda gözlemlenir. Genelde kararsız ara bileşikler oldukları için denklemlere yazılmazlar.

 

Mehmet KÜÇÇÜK

Sosyal Medyada Paylaş

184 Görüntülenme

Eklenme Tarihi: 10.04.2021 15:07
Son Güncelleme: .. :

0 Yorum

İPTAL
Bu işlemi gerçekleştirebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir!