Şifre Sıfırlama

Fizik Biliminin Alt Dalları

Fizik

 Uzay, zaman, madde ve enerji arasındaki ilişkiyi inceleyen, gözlem ve deneye dayalı bir bilim dalıdır. Çok eski zamanlarda insanlar makro evreni yani gezegenlerin hareketlerini, yıldızları, şimşeği, hava olaylarını merak etmiş, nasıl oluştuğunu duyular yoluyla açıklamaya çalışmıştır. Makro evrenle ilgili bu sorular zamanla bilimsel yöntemlerle birleşerek bilgi seviyesini üst seviyelere çıkarmıştır. Bilim insanları duyularla algılanamayan mikro evrende gerçekleşen olaylarla ilgili de cevaplar aramış ve bu alandaki çalışmalar ”modern fizik” olarak adlandırmıştır. Makro evrene ait fizik bilgileri ise ”klasik fizik” olarak tanımlanmaktadır.

Fiziğin Alt Dalları

 • Mekanik; hareket, kuvvet ve denge ile ilgilenir. Kuvvet etkisinde dengede olan cisimler üzerinde çalışan mekaniğin bölümüne statik, kuvvet etkisinde hareket eden cisimler ile ilgilenen bölüme dinamik denir. Kinematik ise cisimlere uygulanan kuvvet veya kuvvetin etkisiyle ilgilenmemekte, sadece cisimlerin hareketleriyle ilgilenmektedir.
 • Elektromanyetizma; Elektrik akımının manyetizma ile olan ilişkisi keşfedildikten sonra elektrik ve manyetizma alanları elektromanyetizma adını almıştır. Elektromanyetizma birçok alt dala sahiptir. Örnek olarak elektrik yükleri, potansiyel elektrik, statik elektrik, mıknatıslar, manyetik alan, yüklerin hareketi ve etkileşimi veya benzer konular verilebilir.

 • Termodinamik; ısı enerjisi ve ısı enerjisiyle sıcaklık, özkütle, basınç gibi nicelikler arasındaki ilişkiyi inceleyen fizik dalıdır.

 • Optik; ışık, ışık olayları ve ışığın madde ile etkileşimini inceler. Gölge oluşumu, aydınlanma, yansıma, kırılma, renk ve görme olayı, aynalar, mercekler ve prizmalar gibi ışıkla ilgili konular optiğin konusudur.

 • Katıhal Fiziği; kristal yapıdaki katı maddelerin mikroskobik ve makroskobik özelliklerini araştırır. Katı maddelerin özellikle kristallerin ve çok atomlu moleküllerin oluşturduğu yapıları ve bu yapıların elektriksel, manyetik, optik, termal özelliklerini inceler.

 • Atom Fiziği; atomun yapısı, atomik boyutta gerçekleşen olayları, atomların ve moleküllerin birbiriyle olan etkileşimlerini inceler.Nanoteknoloji gibi atomik boyuttaki çalışmalar atom fiziğinin uygulama alanlarından biridir.

 • Nükleer Fizik; Diğer adıyla çekirdek fiziği; atom çekirdeğinin yapısını, çekirdekteki etkileşimleri ve çekirdek tepkimelerini inceler. Radyasyon ve canlıların radyasyondan korunma yolları gibi konuları ele alırken aynı zamanda günümüzde birçok alanda nükleer fizik kullanılmaktadır. Bu alanlara nükleer tıp (röntgen, tomografi, vücut içi görüntüleme sistemleri vb.), dünyanın yaş hesabı, arkeoloji, gıdaların raf ömürleri gibi örnekler verilebilir.

 • Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği; 

  Atom altı parçacıklar ve bu parçacıklar arasındaki ilişkileri inceleyen bilim dalıdır. Atom altı parçacıklarla yapılan deneyler oldukça yüksek enerjilerde yapıldığı için yüksek enerji fiziği olarak adlandırılır.

  Yüksek enerjilerde çalışan diğer bir bilim dalı da plazma fiziğidir. Güneş ve diğer yıldızların yapısını ve enerjilerinin kaynağını inceler.

Malik ORUÇ

Sosyal Medyada Paylaş

235 Görüntülenme

Eklenme Tarihi: 01.04.2021 19:58
Son Güncelleme: 01.04.2021 21:25

0 Yorum

İPTAL

9. Sınıf Konuları

FİZİK BİLİMİNE GİRİŞ

MADDE VE ÖZELLİKLERİ

HAREKET VE KUVVET

ELEKTROSTATİK

Bu işlemi gerçekleştirebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir!